Renovasyon Projeler

Günümüz şartlarında yüksek tavanlı yapılarda bulunan eski, verimsiz ve konforsuz ısıtma sistemlerinin yerine daha verimli, konforlu ve az bakım gerektiren sistemlerin tercih edilmesi kullanıcıya pek çok açıdan ciddi avantajlar sağlayacaktır. Bu bağlamda özellikle konveksiyonel ısıtma yapılan tesis renovasyonlarında sulu radyant panel sistemlerinin tercih edilmesi kaçınılmazdır.

Radyant ısıtma, hava sistemlerinden farklı olarak, tüm hava hacmini ısıtmadan ve çok düşük hava katmanlaşması ile ısıtılmak istenen alanların ısıtılmasına olanak tanır. Bu sayede binada en yüksek ısı kaybının gerçekleştiği çatı katmanında yüksek hava sıcaklıkları oluşmaz, binanın kullanılmayan kısımlarını ısıtmak için ısı boşa harcanmaz ve sonuç olarak ısıtılan alanlarda kayda değer bir konfor artışı ile birlikte önemli bir yakıt tasarrufu sağlanmış olur.

Özellikle sıcak sulu konveksiyonel ısıtma sistemlerinin, sulu radyant panel sistemlerine dönüşümünde mevcut kazan dairesi (kazanlar, pompalar, genleşme tankları vb.) ve ufak revizyonlarla mevcut borulama da kullanılabileceğinden, yatırım maliyetlerinden ciddi tasarruf sağlanabilmektedir. Bununla beraber yakıt, elektrik ve bakım maliyetlerinden elde edilecek tasarruflar, binanın ısıtma sisteminin yıllık işletme maliyetlerinde %40’a varan oranlarda bir tasarruf sağlayacağından sulu radyant panel dönüşümlerinde yatırım geri dönüş süreleri işletme koşullarına bağlı olarak 1 ila 4 yıl arasında gerçekleşebilmektedir.

Neoplant Mühendislik A.Ş. gerçekleştirdiği onlarca başarılı dönüşüm projesi ve elde ettiği deneyim ile müşterilerine her türlü zorlu koşulda en iyi proje çözümünü sunma ve uygulama becerisine sahiptir.