Ağaç ve Mobilya Endüstrisi Uygulamaları

Sulu radyant panel ısıtma sistemi, yangın riskinin yüksek olduğu, hava ve toz hareketinin minimum olması gereken, operasyonel gereklilikler dolayısıyla ortam sıcaklığının mümkün olduğunca stabil olması ve çeşitli sebeplerle oluşabilecek sıcaklık değişikliklerine hızlı cevap vermesi beklenen ahşabın işlem gördüğü ve dönüştürüldüğü endüstriyel binaların ısıtılması için kesinlikle en uygun çözümdür.

Sulu radyant panel sisteminin ağaç ve mobilya endüstrisi için en efektif ve doğru çözüm olmasının yanında bu endüstri özelinde prosesler sonucu açığa çıkan atık talaşın, talaş kazanları vasıtasıyla enerji kaynağı olarak kullanılabilmesi sayesinde yakıt maliyetlerinden %100’e varan oranlarda tasarruf elde etmek mümkün olabilmektedir.

Atık talaşın yakıt olarak kullanılabilmesinin bir diğer avantajı da tesise herhangi bir şekilde doğalgaz, LPG, LNG vb. başka bir yakıt için yatırım yapılması gerekliliğini ortadan kaldırmasıdır. Bu sayede doğalgaz yatırımı düşünüldüğünde abonelik bedeli, güvence bedeli, istasyon maliyetleri, gaz tesisatı vb. maliyetlerden çok ciddi tutarlarda tasarruf etmek mümkün olabilmektedir.

Gazlı radyant sistemler ile kıyaslandığında operasyonel avantajların yanı sıra atık talaş kullanılması sayesinde yakıt maliyetlerinden ve doğalgaz için bahsedilen yatırım maliyetlerinden elde edilecek tasarruflar sayesinde sulu radyant panel ısıtma sistemi yatırımının geri dönüş süresi çok kısa olmakta ve işletmenin uzun vadede çok ciddi maddi kazanımlar elde etmesini sağlayabilmektedir.